انتخاب صفحه

هوش مصنوعی مانند یک انسان شطرنج بازی می کند

هوش مصنوعی مانند یک انسان شطرنج بازی می کند

به نقل از انگجت، از آخرین باری که یک بازیکن شطرنج توانست در یک تورنمنت، رایانه‌ای را شکست دهد ۱۵ سال گذشته است. این درحالی است که گروهی از محققان یک موتور هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که مانند انسان شطرنج بازی می‌کند.

این موتور که «مایا» نام گرفته لزوماً بهترین حرکت را انجام نمی‌دهد. در عوض سعی می‌کند فعالیت‌های یک انسان را تقلید کند. موتور مذکور نتیجه پژوهشی محققان دانشگاه کرنل، دانشگاه تورنتو و مایکروسافت است.

محققان با استفاده از سیستم منبع باز لیلا (مبتنی بر سیستم آلفا زیرو) مایا را توسعه دادند و در مرحله بعد آن را با کمک حرکات بازی شطرنج برگرفته از میلیون‌ها بازی در فضای آنلاین آموزش دادند. این روش به محققان اجازه داده تا مایا را برای سطوح مختلف مهارتی آماده کنند. سپس ۹ ربات طراحی شدند تا در سطوح اولیه تا پیشرفته با بازیکن‌های انسانی روبرو شوند.

در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی محققان اعلام کردند مایا در وب سایت شطرنج lichess.org موجود است. افراد در هفته نخست بیش از ۴۰ هزار بازی در مقابل این موتور هوش مصنوعی انجام دادند و محققان دریافتند این موتور می‌تواند در هر سطح مهارتی در نیمی از مواقع حرکت انسان را پاسخ دهد و در نتیجه میزان دقت موتور در هر سطح افزایش یافت. آنها اعلام کردند این سیستم هوش مصنوعی توانست انواع مختلف اشتباهات بازیکنان انسانی در سطوح مختلف را بیاموزد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه