انتخاب صفحه

چرا هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی با انسان ها به بدن فیزیکی نیاز دارد ؟

چرا هوش مصنوعی برای ارتباط عاطفی با انسان ها به بدن فیزیکی نیاز دارد ؟

هوش مصنوعی در سال های اخیر پیشرفت های زیادی کرده و در بسیاری از فناوری ها مانند ماشین های خودران، سیستم های ترجمه خودکار، تحلیل گفتار و نوشتار، پردازش تصویر و سیستم های عیب یابی و شناسایی مورد استفاده قرار می گیرد و در برخی زمینه ها عملکرد بهتری نسبت به انسان ها دارد، با این حال برای برقراری ارتباط با انسان، با محدودیت هایی مواجه است.

شرکت ها و دولت های زیادی در زمینه هوش مصنوعی سرمایه گذاری های هنگفتی انجام داده اند و این فناوری پتانسیل های زیادی دارد. هوش مصنوعی می تواند در تمام صنایع مورد استفاده قرار بگیرد و وظایف را خودکار کند، اما آیا واقعا امکان بهبود تمام کارها را دارد؟

مطالعات تئوری نشان می دهد که برخی کارها قابل محاسبه نیستند. یکی ریاضیدان در گذشته اثبات کرده بود که برخی محاسبات هیچ وقت به پایان نمی رسند، تعدادی از آن ها نیز برای اتمام به سال ها یا حتی قرن ها زمان نیاز دارند.

برای مثال ما می توانیم در شطرنج چندین حرکت بعدی را به راحتی محاسبه کنیم، اما امتحان تمام حرکات در یک بازی شطرنج با ۸۰ حرکت، غیرممکن است. حتی اگر از سریعترین ابررایانه جهان نیز استفاده کنیم که بتواند در هر ثانیه صدها هزار تریلیون عملیات انجام دهد، بیش از یکسال طول می کشد تا بخش کوچکی از شطرنج مورد بررسی قرار بگیرد.

در حالی که تحقیقات هوش مصنوعی اولیه به نتایج مناسبی در ترکیبی شمار کمی از مشکلات دست پیدا کرده بودند، امکان استفاده از آن ها برای مشکلات بزرگتر مانند شطرنج وجود نداشت. با این حال هوش مصنوعی مدرن راه های جایگزین برای مواجه شدن با این مشکلات توسعه داده است. این راه ها نه تنها با بررسی تمام حرکات ممکن، بلکه با مدیریت چیزی فراتر از ذهن انسان می تواند بهترین شطرنج باز را شکست دهد. این کار با روش هایی شامل تقریب، تخمین احتمال، شبکه های عصبی بزرگ و سایر تکنیک های یادگیری ماشینی انجام می شود.

با وجود چنین مواردی، این مشکلات مربوط به علوم رایانه و نه هوش مصنوعی می شود، اما زمانی که تعامل میان انسان و کامپیوتر را مدنظر قرار دهیم، با یک مسئله جدی روبه رو می شویم که آن، انتظار برای تعاملات اجتماعی دوستانه میان انسان و هوش مصنوعی در آینده است.

نظریه ذهن

اگرچه ما هم اکنون نسخه های اولیه چنین سیستم هایی را توسعه داده ایم، اما سیستم های دستورات صوتی یا پردازش اسکریپت تنها تظاهر به گفتگو می کنند. ما برای تعاملات اجتماعی به گفتگوهای آزاد و بلندمدت و سیستم های هوش مصنوعی که بتوانند فرد و گفتگوهای گذشته را به خاطر بسپارد، نیاز داریم. هوش مصنوعی باید اهداف، اعتقادات و معنی آنچه مردم می گویند را درک کند.

این موضوع چیزی است که در علم روانشناسی به آن «نظریه ذهن» گفته می شود، یک درک مبنی بر اینکه فردی که با او در ارتباط هستید، روش تفکر مشابه با شما دارد و تقریبا جهان را مانند شما می بیند. با توجه به این ویژگی ها، زمانی که فردی درباره تجربیات خود با شما صحبت می کند، می توانید آن ها را تشخیص دهید و تحسین کنید و به آن ها معنی ببخشید.

علاوه بر این، ما با ژست ها و سیگنال ها نیز افراد را درک می کنیم. برای مثال زمانی که می گوییم فرد X از Y خوشش می آید، اما Y فرد X را نامناسب می داند، از دو نفر شناخت داریم یا اینکه اگر چنین گفته ای را بشنویم، قادر به درک آن هستیم چون چنین موقعیتی را در گذشته تجربه کرده ایم.

یادگیری فیزیکی

همانطور که می توان حدس زد، تمام این تعاملات موقعی معنا پیدا می کنند که تمام افراد حاضر در آن نسبت به خودشان حس داشته باشند. برای اینکه بتوانید فرد دیگری را درک کنید، باید از خودتان نیز شناخت داشته باشید. یک هوش مصنوعی با چنین قابلیتی باید شامل یک چشم انداز ذهنی مانند اینکه بدن چگونه عمل می کند (برای مثال محل دیدن به موقعیت چشم بستگی دارد)، یک نقشه از فضای خود و مجموعه ای از مهارت ها و اقدامات باشد.

با توجه به این موارد، باید هوش مصنوعی یک بدن فیزیکی داشته باشد تا بتواند به حس درباره خود دست پیدا کند. زمانی که عمل یک عامل را مشاهده می کند، باید مولفه های مشترک تجربه را درک کند. این به معنای آن است که AI به بدن رباتیک نیاز دارد.

یک طراح نمی تواند به طور موثر یک نرم افزار برای شناخت ربات از خود توسعه دهد. اگر یک دیدگاه از خارج طراحی شود، این دیدگاه طراح است و باید بتواند با تجربیات ناشناخته طراح سازگار شود، بنابراین باید یک فریمورک طراحی شود که از یادگیری از دیدگاه های مختلف پشتیبانی کند.

خوشبختانه یک راه برای رفع این مشکلات وجود دارد. انسان ها نیز با چنین مواردی مواجه می شوند، اما تمام آن ها را به صورت همزمان برطرف نمی کنند. در سال های اولیه زندگی پیشرفت فوق العاده ای از رشد را نشان می دهیم و در طی سال ها می آموزیم که چگونه بدن خود را کنترل کرده و همچنین اشیاء، عوامل و محیط را درک و تجربه کنیم. ما همچنین یاد می گیریم که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم و از عواقب رفتارهای خود اطلاع پیدا می کنیم.

تحقیقات در این زمینه در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه ربات ها می توانند مانند نوزادان یاد بگیرند. مراحل اولیه شامل کشف خصوصیات اجسام و فیزیک دنیای ربات می شود. در ادامه ربات ها باید تعاملات را کپی کنند و در ادامه مدل های پیشرفته توسعه پیدا کنند.

با توجه به تمام این موارد، هوش مصنوعی که بدن فیزیکی ندارد، با یک محدودیت بزرگ و اساسی مواجه است. پژوهش های آینده با ربات های دارای بدن ممکن است روزی منجر به ایجاد تعاملات اجتماعی پایدار و همدلانه میان هوش مصنوعی و انسان ها شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه