انتخاب صفحه

برترین ربات های جهان تا سال 2019

برترین ربات های جهان تا سال 2019

قرن بیست و یکم به عنوان عصر نوآوری و پیشرفت تکنولوژی در تاریخ شناخته خواهد شد، از کیت های مبتدی روبات گرفته تا ربات های کمک درمانی. این پیشرفت مداوم و سریع تعیین برترین ربات را بسیار مشکل کرده است، با این وجود ، با تقسیم روبات ها به سه دسته ساده، آسانتر می توان تعیین كرد كه كدام ربات ها در زمینه خودشان بهترینند.

 1. برترین روبات های اجتماعی، انسان نما
 2. برترین روبات های اجتماعی، غیر انسان نما
 3. برترین ربات های صنعتی

برترین روبات های اجتماعی :

بهترین راه برای کشف سلسله مراتب روبات های اجتماعی، تقسیم آنها در انواع انسان نما و غیر انسان نما است زیرا نقش ها و قابلیت های آنها بسیار متفاوت است.

1- روبات های اجتماعی انسان نما :

 • ربات هوندا آسیمو (ASIMO)

ASIMO  یک ربات انسان نما است که در سال 2000 توسط شرکت هوندا ساخته شده است. از آن زمان تاکنون بطور مداوم توسعه یافته و به یکی از پیشرفته ترین روبات های اجتماعی در جهان تبدیل شده است.

ASIMO توانایی تشخیص اشیاء متحرک، وضعیت ها، حرکات، درک محیط و تعامل با انسان را دارد.

ویژگی های منحصر به فرد: این ربات با توانایی پیاده روی، دویدن و حتی استفاده از پله ها، از لحاظ بدنی توانمندترین روبات اجتماعی تا سال 2019 بوده است.

 • PEPPER

PEPPER در سال 2014 در فروشگاه های تلفن همراه Softbank در ژاپن به نمایش گذاشته شد و در نمایندگی های رنو در سراسر فرانسه معرفی شده است.

ویژگی های منحصر به فرد:  PEPPER  اولین ربات جهان است که قادر به تشخیص احساسات انسانی است. PEPPER  اجتماعی است، قادر به گفتگو با مردم، راهنمایی آنها و حتی رقصیدن با آنها است.

 • ربات واکر (WALKER)

ربات Walker در CES 2019 توسط UBTECH رونمایی شد و قرار شد 18 ماه بعد منتشر شود. واکر یک ربات انسان نما چابک، هوشمند، دوقلو است. با ارتفاع 1.45 متر در حالت ایستاده، نسخه جدید واکر پیشرفته تر از همیشه است و قادر به برقراری تعامل با افراد است و حتی این توانایی را دارد که یکنواخت و سریع راه برود و به دستکاری اشیا بپردازد و نوع آنها را تشخیص دهد.

ویژگی های منحصر به فرد: این ربات پتانسیل به خاطر سپردن دارد. واکر ممکن است اولین ربات تجاری دو پا باشد که قابل خریداری است.

 • ربات خرده فروشی سامسونگ (SAMSUNG BOT RETAIL)

سامسونگ سه ربات را در  CES 2019 معرفی کرد. ربات خرده فروشی (Bot Retail)، ربات مراقب (Bot Care) و ربات Bot Air. ربات خرده فروشی بزرگترین ربات از این سه مورد است که دارای یک نمایشگر بزرگ در جلو و سیستم قفسه بندی اولیه در قسمت پشتی است که به آن امکان تحویل غذا یا موارد دیگر را می دهد.

ویژگی های منحصر به فرد: سامسونگ Bot Retail توانایی تعامل با افراد، پرداخت با استفاده از فناوری NFC و تشخیص اشیاء با استفاده از دوربین جلو را دارد. بنابراین، به نظر می رسد این ربات رقیب جدی برای PEPPER است و ممکن است خیلی زود از رقیبان خود پیشی بگیرد.

 • ربات SANBOT

Sanbot یک ربات هوشمند و دارای قابلیت ابری است که توسط Qihan Technology  ساخته شده است.

ویژگی های منحصر به فرد: Sanbot نه تنها توانایی تعامل با افراد را دارد بلکه می تواند با استفاده از صفحه جلوی خود مطالب مورد نظر خود را ارائه داده و حتی از پروژکتور داخلی خود برای نمایش تصاویر گرافیکی بر روی دیوار مجاور استفاده نماید. این قابلیت ها Sanbot را برای محیط های خرده فروشی مناسب می کند.

کمی کوچکتر از PEPPER، و با کمتر از نصف قیمت آن، Sanbot  در حال حاضر یکی از پیشروترین روبات های اجتماعی در صنعت است.

 • نائو (NAO)

در سال 2008 بعد از بیش از 10 سال توسعه مداوم رونمایی شد. نائو در حال حاضر یکی از نمادین ترین روبات های جهان است و به عنوان سکوی استاندارد برای مسابقات رباتیک باید پویا و چابک باشد.

ویژگی های منحصر به فرد: Nao توانایی تعامل با افراد را دارد اما به طور قابل ملاحظه ای قادر به همکاری با کودکان اوتیسم و ​​اجرای جلسات ورزشی تمرینی است. دارای چندین کاربرد متنوع است و کارهای ارزشمندی را در جوامع محلی انجام می دهد.

 • رومئو (ROMEO)

رومئو یکی دیگر از روبات های ایجاد شده توسط Softbank Robotics است که در سال 2009 معرفی شد. روبات رومئو به عنوان یک ربات با توانایی پشتیبانی از سالمندان و معلولان ساخته شده است.

ویژگی های منحصر به فرد: رومئو می تواند از افراد اطراف خود مراقبت نماید. این ربات قادر خواهد بود در کارهای روزمره شما را یاری کند و در صورت زمین خوردن فرد به او کمک کند با او گفتگو کرده و بازی كند.

2- روبات های اجتماعی غیر انسانی :

 • پارو (Paro)

Paro  یک روبات برای نوزادان است، که به منظور تأثیر آرام بخش بودن آن بر روی بیماران در بیمارستان ها و خانه های سالمندان نیز به کار گرفته شده است.

پارو با روشی مشابه با درمان به کمک حیوانات، عمل میکند و در آرامش افراد بخصوص با بیماری هایی مانند زوال عقل مفید است. اما بدون مشکلات و خطرات مرتبط با حیوانات زنده!

ویژگی های منحصر به فرد: پارو با حرکت دادن دم و باز کردن و بستن چشمان خود به حیوانات خانگی و تعاملات صورت گرفته پاسخ می دهد. حتی می تواند به طور فعال به دنبال تماس چشمی، پاسخ دادن به لمس و نوازش با افراد باشد.

 • ربات BUDDY

Buddy توسط Blue Frog Robotics به عنوان یک روبات همراه عاطفی طراحی شده است تا در خانه مورد استفاده قرار گیرد. Buddy در خانه افراد را به هم وصل می کند، با آنها تعامل می کند و حتی از آنها محافظت می کند.

ویژگی های منحصر به فرد: این ربات به گونه ای طراحی شده است که دستیار شخصی شما باشد، در حالی که از خانه خود دور هستید مراقب خانه خود باشید و حتی کودکان را با بازی ها و دیگر روش های تعاملی سرگرم کنید.

 • میرو (MIRO)

میرو مبتنی بر این فرض ساده است که حیوانات دارای خصوصیاتی هستند که در روبات های اجتماعی امروزی نیز مطلوب هستند. در نتیجه، این ربات در برقراری احساسات خود قوی، سازگار و خوب است.

ویژگی های منحصر به فرد: میرو اولین ربات در جهان است که از یک سیستم عامل بیومتریک با الهام از مغز استفاده کرده است. این بدان معناست که Miro بیشتر شبیه یک حیوان خانگی است تا یک روبات.

 • زنبو (ZENBO)

زنبو توسط شرکت ASUS توسعه یافته و  به عنوان یک دستیار مراقبت در منزل طراحی شده است. قیمت زنبو 600 دلار خواهد بود اما ایسوس اعلام نکرد چه زمانی در دسترس مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

ویژگی های منحصر به فرد: زنبو بدون شک قصد دارد مستقیماً با بودی (Buddy) رقابت کند. با امکان کنترل دستگاههای متصل در خانه، نظارت بر امنیت، انجام کارهای مختلف آنلاین و تعامل با افراد، ممکن است زنبو بیشتر روی مراقبت های بهداشتی متمرکز باشد، اما مطمئناً این دو برای تصاحب سهم بازار با هم مبارزه خواهند کرد.

 • آیبو (AIBO)

آیبو، سگ ربات شخصی سونی، ابتدا در سال 1998 توسعه یافته است. با این حال ، اخیراً دوباره پیشرفت کرده است تا از همیشه پیشرفته‌تر شود!

ویژگی های منحصر به فرد: آیبو دارای اصطلاحات عالی و آرایه ای پویا از حرکات است. رفتار دوست داشتنی آن گرما و لذت را در زندگی روزمره صاحبانش به ارمغان می آورد، البته بدون مشکل ریزش مو برای تمیز کردن!

 • بوت حمل محموله Piaggio “گیتا” (Piaggio Gita Cargo Bot)

ربات باری گیتا به عنوان دستیاری است که همه نیاز دارند. گیتا به شما کمک می کند تا وسایل خود را حمل کنید و دست های خود را آزاد نگاه دارید.

ویژگی های منحصر به فرد: این ربات به گونه ای طراحی شده است که با سطح تحرک انسان مطابقت داشته باشد ، بنابراین باید بتواند تقریباً به هر جایی برود. علاوه بر توانایی پیگیری حرکات شما، گیتا همچنین توانایی حرکت به صورت مستقل در یک محیط نقشه برداری شده را دارد. مطمئناً گیتا روباتی است که باید به آن توجه کنید زیرا یک روز می تواند انقلابی در چرخ دستی خرید ایجاد کند.

3- برترین ربات های صنعتی:

روبات های صنعتی به دسته بندی خاص خود احتیاج دارند، زیرا در حالی که ویژگی ها و قابلیت های آنها مشابه ربات های اجتماعی است، از منظر عملکرد به قدری متفاوت اند که در نظر گرفتن آنها در یک دسته مطمئناً نامطلوب خواهد بود.

 • ربات Valkyrie

والکییری یکی از پیشرفته ترین روبات های انسان نما در جهان است که با همکاری ناسا و دانشگاه ادینبورگ (Edinburgh) توسعه یافته است . Valkyrie با این هدف که یک روز در  استقرار زیستگاه در مریخ قبل از ورود انسان یاری گر ما باشد طراحی شده است.

ویژگی های منحصر به فرد: Valkyrie به گونه ای طراحی شده است که در محیط هایی بسیار خطرناک برای فضانوردان فعالیت نماید و امکان ایجاد زیستگاه امن در مریخ را فراهم نماید.

 • اطلس (ATLAS)

اطلس، توسط بوستون داینامیکس ساخته شده و از جدیدترین رباتهای انسان نمای پیشرفته است که در حال تولید هستند.

ویژگی های منحصر به فرد: اطلس قابلیت تحرک بسیار بالایی دارد و در انجام کارهایی مانند حمل وسایل حتی در شرایط بسیار سخت، توانایی حفظ تعادل را دارد. سخت افزار اطلس به وسیله چاپ سه بعدی تولید میشوند. این مهم نه تنها به دلیل صرفه جویی در وزن و مکان بلکه به این دلیل است که یک روبات کاملاً جمع و جور با نسبت مقاومت به وزن بالا تولید شود.

 • Spot Mini

Spot Mini اولین ربات از Boston Dynamics است که به صورت تجاری در دسترس است. این ربات به گونه ای طراحی شده است که در انواع عملکردها از جمله امنیت، ساخت و تحویل مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های منحصر به فرد: Spot Mini به دلیل توانایی حفظ تعادل در زمین های ناهموار داخلی و خارجی شهرت دارد، که یک قابلیت چشمگیر و مفید برای روبات های امروزی است.

 • HRP-5P

HRP-5P یک ربات انسان نمای پیشرفته است. HRP-5P توسط AIST تولید شده و یک ربات تحقیقاتی است که برای کمک به مراحل ساخت و تولید، ساخته شده است.

ویژگی های منحصر به فرد: این دستگاه قادر به استفاده از ابزارها و انتقال اشیاء بزرگی مانند ورق های دیوار پیش ساخته است.

 • باکستر (BAXTER)

Baxter، ساخته شده توسط Rethink Robotics، در سپتامبر 2011 معرفی شد و یکی از اولین ربات های همکار (Collaborative)  است. Baxter دارای یک صفحه نمایش است که به آن اجازه می دهد چهره های پویا صورت و حال و هوای خود را نشان دهد.

ویژگی های منحصر به فرد: برخلاف روبات های سنتی که نیاز به برنامه نویسی خاص دارند ، باکستر می تواند یک کار را به صورت فیزیکی بیاموزد. به عنوان مثال با حرکت دادن دست های ربات برای انجام یک کار خاص و  پس از آن رایانه می تواند این حرکت را به خاطر بسپارد و  آن را تکرار نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه