انتخاب صفحه

رونمایی از نسل چهارم ربات انسان‌نمای سورنا

ربات انسان‌نمای سورنا 4 با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و پیروز حناچی شهردار تهران در تاریخ 23 آذر ماه 1398 در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی شد.

پیمان صالحی، معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی، این طرح را در دسته طرح‌های کلان ملی معرفی کرد و گفت: مرکز نوآوری و تجاری‌سازی در راستای حمایت از طرح‌های کلان ملی فعالیتهای زیادی کرده‌ است که تولید ربات‌های انسان‌نما یکی از همین دسته طرح‌هاست و سورنا 4 در راستای همین سیاست‌ها تولید شده‌است و 90 درصد بودجه ساخت آن توسط معاونت علمی ریاست جمهوری تامین شده‌ است.

وی افزود: ربات‌های دیگری هم در این زمینه تولید شده‌اند که ربات جراح سینا هم از جمله این ربات‌هاست که  مراحل تست و استانداردسازی خود را سپری می‌کند یا ربات‌ دیگری که به‌دنبال تشخیص درمان ضایعات عصبی است.

در ادامه مراسم عقیل یوسفی‌کما، عضو هیئت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران درباره پروسه ساخت ربات سورنا 4 و نحوه تکامل آن از نسل اول تا به امروز توضیح داد: نخستین بار پروسه ساخت این ربات از سال 86 آغاز شد و در نهایت در سال 87 رونمایی شد؛ در نسل دوم این ربات معرفی گسترده‌تری انجام شد و در نهایت با ساخت نسل سوم تمام جهان می‌دانستند با یک ربات ایرانی روبه‌رو هستند.

وی افزود: ربات‌های انسان‌نما نماد‌های فناوری کشورها هستند و کشورهای محدودی در جهان به فناوری ساخت و تولید آنها دست پیدا کرده‌اند؛ این ربات‌های انسان‌نما می‌توانند در محیط‌های شهری و ساختمانی فعالیت کنند و به عنوان ربات همدم در آسایشگاه‌ها فعالیت داشته باشند یا در اندام‌های مصنوعی از آنها استفاده کرد.

یوسفی کما تصریح کرد: نرم‌افزار این ربات‌ها به گونه‌ای نوشته‌ شده‌ است که افراد عادی که اندک اطلاعاتی از برنامه‌نویسی دارند بتوانند برای ربات برنامه‌نویسی کنند.

این عضو هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: در راستای ساخت این ربات معاونت علمی ریاست جمهوری حمایت‌های زیادی از ما کرد تا به ساخت این نسل تازه ربات برسیم.

وی افزود: ربات نسل چهارم چابک‌تر و کوچکتر است؛ نسل سوم 2 متر قد و 100 کیلوگرم وزن داشت اما این ربات 170 سانتی‌متری و 70 کیلوگرم وزن دارد، توانایی راه رفتن ربات  7/. کیلومتر بر ساعت است و می‌تواند درجا دور بزند؛ این ربات، توانایی دستورپذیری آنلاین دارد؛ درجه آزادی عمل ان 43 است که این میزان آزادی در نسل قبل 31 بود؛ آلیاژ ساخت آن آلمینیوم و منیزیوم است.

در ادامه برنامه شناسنامه نمادین این ربات امضا شد و از اعضای ساخت این ربات تقدیر به عمل آمد.

سورنا ستاری، معاون علمی ریاست‌جمهوری هم با تشکر از تیم سازنده این ربات توضیح داد: این پروژه بیشتر جنبه خط‌شکنی و سمبلیک دارد چرا که آینده دنیا در گرو هوش مصنوعی است؛ به جز این پروژه سه شرکت دیگر به ساخت ربات‌های انسان‌نما مشغولند که یکی دیگر از محصولاتشان 26 آذر ماه رونمایی می‌شود.

وی افزود: پروژه‌های این چنینی دانش را برای تجاری ‌سازی محصولات گسترش می‌دهد و تولید ربات‌ سورنای مینی هم در دسته اهداف ما قرار دارد.

ستاری گفت: این رباتها باید در مدارس و پژوهشکده‌ها گسترش پیدا کند و تلاش کنیم از آنها برای تمرین برنامه‌نویسی استفاده شود همچنین ساخت آنها در محیطهای دانشگاهی روحی تازه به پیکره تولیدات فناورانه در دانشگاه‌ها می‌دمد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه