انتخاب صفحه

رباتیک و هوش مصنوعی چه تفاوتی با هم دارند ؟

رباتیک و هوش مصنوعی چه تفاوتی با هم دارند ؟

رباتیک چیست ؟

رباتیک یک تکنولوژی است که هدف آن طراحی و پیاده سازی ربات هاست. ربات ها ماشین های قابل برنامه ریزی هستند که میتوانند اعمالی را به صورت خود مختار یا نیمه خودمختار انجام دهند. بنابراین یک ربات برنامه ریزی شده میتواند براساس دستورات ورودی و یا با استفاده از حافظه داخلی و به صورت خودمختار عمل نماید.
برخی از قابلیت های اولیه عبارتند از :

• ربات ها دارای طراحی و ساختار مکانیکی برای انجام یکسری اعمال می باشند.
• روبات ها دارای قطعات الکتریکی برای تامین قدرت و کنترل حرکت های مختلف هستند.
• روبات ها دارای برنامه های جزئی کامپیوتری هستند که عملکرد مناسب را تضمین می کند.

هدف اصلی ایجاد روبات ها ، کم کردن بار کاری انسان ها است. از طریق برنامه نویسی ، روبات ها می توانند کارهایی مانند حرکت ، چیدن ، بسته بندی ، درک ، تغییر اشیاء و غیره را انجام دهند و با این کار ، روبات ها می توانند نیروی انسانی را از کارهای روزمره و تکراری راحت کنند.

کاربرد اصلی رباتیک چیست؟

• صنایع – روبات ها می توانند کارهای مختلفی مانند دست زدن به مواد ، برش ، جوشکاری ، پوشش رنگی ، حفاری ، پرداخت ، بسته بندی و غیره انجام دهند.
• نظامی – روبات های خودمختار می توانند در مناطق جنگی که پیاده نظام نمی توانند در آن کار کنند ، استفاده شوند. همچنین می توان از آنها برای شناسایی و خنثی سازی بمب ها استفاده کرد.
• پزشکی – روبات ها نه تنها می توانند چندین آزمایش پزشکی را همزمان انجام دهند ، بلکه می توانند برای انجام جراحی های پیچیده مانند برداشتن تومورهای مغزی ، بدون هر گونه اشتباه مورد استفاده قرار گیرند، زیرا آنها بر اساس دستورالعمل های مشخص شده کار می کنند.
• اکتشافات فضایی یا زیر آب – روبات ها در حال استفاده برای کاوش در مکان هایی در فضا یا در زیر آب هستند که برای انسان خطرناک و غیرقابل دسترسی است.
• سرگرمی – امروزه از ربات ها برای ایجاد فیلم های متحرک ، کار با دوربین ، انجام اقدامات مکاترونیک و غیره استفاده می شود.

هوش مصنوعی چیست؟

پدر هوش مصنوعی، جان مک کارتی (John McCarthy) می گوید ، “هوش مصنوعی علم و مهندسی ساخت ماشین های هوشمند، به ویژه برنامه های رایانه ای هوشمند است”.
هوش مصنوعی (AI) یک بخش فرعی از علوم رایانه است که به توسعه برنامه هایی می پردازد که اقدامات مشابه هوش انسانی را انجام می دهند. هوش مصنوعی با مطالعات گسترده در زمینه روانشناسی، ریاضیات، فلسفه، جامعه شناسی، علوم نورون، علوم کامپیوتر و زیست شناسی توسعه می یابد.

هدف اصلی ایجاد هوش مصنوعی ایجاد سیستم های خبره ای است که می توانند به عنوان کمک به انسانها عمل کرده و دستگاهها را قادر سازند که مانند انسان هوشمند عمل کنند.

بدون هوش مصنوعی ، یک برنامه فقط می تواند به برخی از سؤالات از پیش تنظیم شده پاسخ دهد. اصلاحات فقط با ایجاد تغییر در سیستم و ساختار برنامه کلی قابل انجام است. در حالی که با هوش مصنوعی، یک برنامه می تواند به سوالات متداول در مورد هر مشکلی پاسخ دهد، زیرا به قابلیت سازگاری و یادگیری دارد. بنابراین هر تغییری که باید انجام شود آسانتر و بدون تأثیر کلی بر برنامه، قابل اعمال است.

حوزه اصلی عملکرد هوش مصنوعی عبارتند از :

• سیستم های خبره – برای پردازش کارآمد دنیای دیجیتال
• پردازش زبان طبیعی – برای مهارت ها و کمک های اجتماعی
• رباتیک – برای ایجاد روبات های پیشرفته و هوشمند مانند انسان
• سیستم های منطق فازی – برای مشاهده، اجرا، کمک به مصرف کننده و استدلال منطقی

برخی کارکردهایی که یک برنامه هوش مصنوعی باید انجام دهد عبارتند از: یادگیری، ادراک، درک زبانها، حل مشکلات و استدلال منطقی. همچنین دارای برنامه های پیچیده ای مانند تشخیص زبان، تشخیص گفتار، تشخیص چهره و غیره است.
تقریباً تمام تلفن های هوشمند و لپ تاپ های این روزها برنامه های هوش مصنوعی دارند. نمونه های کلاسیک عبارتند از دستیار گوگل، سیری، کورتانا، الکسا و غیره.
و ممکن است شما به کمک یک هوش مصنوعی در حال خواندن این مقاله باشید.

کاربردهای اصلی هوش مصنوعی :

• بازی – هوش مصنوعی نقش مهمی در بازی های استراتژیک و محرک مانند شطرنج، پوکر، تیک تاک تو و غیره، بازی می کند، جایی که رایانه مجبور است به تمام راه های ممکن برای به چالش کشیدن بازیکنان فکر کند.
• پردازش زبان اصلی – رایانه های تعاملی که می توانند زبان اصلی صحبت شده توسط انسان را درک کنند و بر این اساس عمل کنند.
• سیستمهای کمکی – سیستمهایی با نرم افزار جهت ارائه کمک، مشاوره و پیشنهادات به کاربران نیازمند
• سیستم های بینایی – این سیستم ها باید رمزنگاری، تحلیل و تفسیر ورودی های بصری را انجام دهند. مثلا –

o هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده در نقشه برداری از مناطق
o پزشكانی كه از سیستم های كمك پزشکی برای انجام تشخیص بیماری استفاده می كنند
o سیستم های هوشمند نظامی با استفاده از نرم افزار برای شناسایی مجرمان و تروریست ها از طریق شناسایی الگوها

• تشخیص گفتار – برخی از برنامه های هوشمند می توانند زبان ها، گویش ها، جملات یا کلمات گفته شده در اطراف را شناسایی میکنند و همچنین می توانند لهجه ها را پردازش کنند.
• تشخیص دست نویس – بعضی از برنامه ها می توانند دست نوشته ها را بخوانند و حتی حروف کج یا مج را رمزگشایی کنند و سپس آنرا پردازش کنند تا آن را به متن متداول تبدیل کنند

تفاوت اساسی بین رباتیک و هوش مصنوعی چیست؟

به طور خلاصه ، روبات دستگاهی است که ممکن است برای انجام کارهای خاص به هوش نیاز داشته باشد یا نباشد.
در حالی که هوش مصنوعی یک برنامه است بنابراین نیازی به جسمی نیست.
هوش مصنوعی می تواند در تلفن های همراه ، لپ تاپ ها ، حتی روبات ها عمل کند و کارهایی را انجام دهد که به احتمال زیاد مربوط به سیستم ها، الگوریتم و اطلاعات است – تجزیه و تحلیل و محاسبه یک نتیجه خاص.
یک نوع روبات وجود دارد که غیرقابل تحمل است و جسمی ندارد ، از قبیل چت های محبوب، که درون برنامه ها کار می کند. برخی افراد ممکن است استدلال کنند که اینها نمی توانند به عنوان ربات طبقه بندی شوند زیرا روبات ها باید از نظر فیزیکی و براساس آن عملکرد داشته باشند.
بنابراین ، آیا این رباتها می توانند به عنوان هوش مصنوعی طبقه بندی شوند؟
بله ، زیرا این ربات های چت از هوش مصنوعی برای عملکرد مؤثر استفاده می کنند و این توانایی را دارند که به تنهایی یادگیری و اجرای کارها را انجام دهند.
شما به سادگی می توانید هر گونه سؤال را به ربات بپرسید و بلافاصله یک پاسخ خودجوش و مربوطه دریافت کنید. این ربات می تواند میلیون ها سؤال از این قبیل را همزمان پردازش کند بدون اینکه حتی یک عضله آن بگیرد ! بسیار عالی. درسته ؟

بنابراین می توان آن را خلاصه کرد – هوش مصنوعی در داخل سیستم ها (در نرم افزار) وجود دارد، در حالی که روبات ها نیازمند داشتن بدن فیزیکی و انجام کارهای بدنی هستند.

ربات یکپارچه با هوش مصنوعی چیست؟

روبات های هوش مصنوعی ادغام هوش مصنوعی و روباتیک هستند، جایی که برنامه های هوش مصنوعی روی سیستم های ربات تعبیه شده اند. هوش مصنوعی نقش اساسی در هوشمند سازی روبات ها دارد.
هوش مصنوعی دانش مورد نیاز در اشکال مختلف تفکر را زیر سوال می برد. از نحوه ارائه دانش تا نحوه استفاده از آن. از طرف دیگر ، روبوتیک هوش مصنوعی را وارد دنیای واقعی می کند و در زمان واقعی با اشیاء سر و کار دارد.

روش ها و فرآیندهای خاصی که برای حل مسایل شناختی ایجاد شده اند همیشه هوش مصنوعی و روباتیک را ادغام نمی کنند. در حالی که روباتیک با مؤلفه های مکانیکی مانند رایانه ها، جلوه ها و حسگرها سر و کار دارد. هوش مصنوعی به استدلال و ادراک آن کمک می کند.
بنابراین ، رباتیک و هوش مصنوعی می توانند روشهای جدیدی برای حل مسئله ایجاد کرده و به طور مؤثر با هم کار کنند و مکمل یکدیگر باشند.
معمولاً روبات ها برنامه هایی از پیش تعیین شده دارند كه برای انجام یك مجموعه مشخصی از كارها با محدودیت هایی برنامه ریزی می شوند. اما یک ربات برنامه ریزی شده با هموش مصنوعی می تواند کارهایی مانند درک و تجزیه و تحلیل خود به خودی اشیاء را انجام دهد. و حتی ربات های نرم افزاری مانند خزنده های وب می توانند داده های بدون زمان و خنثی کل اینترنت را جستجو کنند.
از مزایای استفاده از هوش مصنوعی در روباتیک ، دید رایانه ای است. بینایی رایانه نوآوری هوش مصنوعی است که به روبات ها قدرت بینایی می دهد. دید رایانه در جنبه های امنیتی، بهداشتی، امدادی، سرگرمی و غیره نقش مهمی ایفا می کند.
این قابلیت می تواند به طور مستقل اطلاعات مهم را از یک یا چند تصویر شناسایی ، تجزیه و تحلیل کند و در نتیجه درک بصری را ممکن کند.
برخی از قابلیت های دید رایانه ای عبارتند از :

• با استفاده از قابلیت تشخیص الگوی نوری، متن دستنویس یا اسکن شده را به متن قابل استفاده کشف ، تفسیر و تبدیل میکند
• کشف و تشخیص چهره، شناسایی عبارات مختلف انسانی که بر میزان اطلاعات دسته بندی شده و قابلیت یادگیری می افزاید
• قابلیت تشخیص اشیا (Object Recognition) که با برآورد فاصله بین جسم و ربات یا انسان براطلاعات ثبت شده می افزاید.

حوزه هایی که بینایی رایانه می تواند به آنها کمک کند عبارتند از: کشاورزی، صنایع، تشخیص چهره، پزشکی قانونی، امنیت، کنترل آلودگی، روباتیک، حمل و نقل، تشخیص ژست، وسایل نقلیه خودکار، کمک پزشکی و تشخیص.

با درک اهمیت فناوری بینایی کامپیوتر، کاوز برخی دوره های مبتنی بر پروژه را برای کمک به مهارت علاقه مندان در این زمینه راه اندازی کرده است. این دوره ها به گونه ای طراحی شده اند که با ایجاد پروژه های کاری نوآورانه ، مفهوم دید رایانه را یاد بگیرید.

کاربردهای هوش مصنوعی در رباتیک چیست؟

با کمک هوش مصنوعی ، روبات ها قادر به انجام وظایف بهتر با حسگرهای متعدد و پردازنده های اطلاعاتی هستند. اضافه کردن دید رایانه ای، تشخیص گفتار، حرکات و درک داده باعث می شود روبات های هوش مصنوعی کارآمدتر از آنچه تصور می کردیم باشد.
ربات های هوش مصنوعی قادر به انجام وظایف براساس دستورات انسانی نیز هستند. آنها به سنسورهایی مجهز شده اند تا اطلاعات بدنی مانند دما، صدا، نور، حرکت و غیره را تشخیص دهند. آنها از پردازنده های مخصوص برای استفاده موثر از این ماژول ها برخوردار هستند. همچنین آنها سازگار با محیط هستند و مهارتهای خود یادگیری (Self-Learning) دارند.
هوش مصنوعی به روبات ها کمک می کند تا نه تنها با استفاده از سنسورهای اطراف خود اطلاعات را بدست آورند بلکه هنگام انجام کار، آن اطلاعات را به یک برنامه تبدیل کنند. همچنین باعث می شود تا ربات اطلاعات را برای استفاده های بعدی، درک و یادگیری از آن ذخیره کند. هوش مصنوعی همچنین مهارت تصمیم گیری روبات را تقویت می کند.
دو نوع هوش مصنوعی با روباتیک سازگار است. اول ، هوش نرم افزاری (ارائه شده توسط ریزپردازنده ها ، میکروکنترلرها) است که سخت افزار را برای انجام تحریک های مختلف و تصمیم گیری کنترل می کند. این برنامه بیشتر با تجربه می آموزد و سازگار می شود.
نوع دوم ، هوش سخت افزاری است که در آن به ربات اجازه داده می شود تا چگونگی پردازش اطلاعات توسط انسان را از طریق مدارهای یادگیری تقلید کند.

مزیت ادغام هوش مصنوعی در رباتیک چیست؟

• مهمترین مزیت روبات های مصنوعی هوشمند، مراقبت های اجتماعی است. آنها می توانند افراد را راهنمایی کنند، به خصوص برای افراد مسن کمک کنند (با مهارت های اجتماعی مانند chatbot و پردازنده های پیشرفته)
• ربات های هوش مصنوعی کشاورزی به کشاورزان کمک می کنند تا بار کاری خود را کاهش دهند
• ربات های نظامی می توانند علاوه بر جاسوسی از طریق آشکارسازهای گفتاری و بینایی، با جایگزینی پیاده نظام، در جان انسان ها صرفه جویی کنند
• همچنین می توان از آنها برای کاوش در مکانهایی که ممکن است به انسان ها آسیب رساند استفاده کرد. مانند آتشفشانها، اقیانوس های عمیق یا شرایط بسیار سرد یا حتی در فضا.
• آنها همچنین می توانند جراحی های پیچیده ای انجام دهند که خطر خطای آنها توسط انسان بیشتر است اما با یک دستورالعمل از پیش تعریف شده همراه با هوش اضافه شده. روبات یکپارچه با AI می تواند تعداد تلفات را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
بنابراین اکنون شما یک نگاه اجمالی از چگونگی تاثیر گذاری و پیشرفت صنعت روباتیک توسط هوش مصنوعی بدست آورده اید.
اگر شما یک مهندس مشتاق برای توسعه حرفه ای در این زمینه نوآورانه هستید، باید در مورد آخرین فن آوری ها مهارت داشته باشید. این فناوری ها ممکن است شامل رباتیک (robotics) ، دید رایانه (Computer Vision) ، خودکارسازی (automation) و غیره باشد.
و اکنون کسب مهارت در این فن آوری ها با آزمایشگاه های کاوز بسیار آسان است. دوره های ارائه شده مبتنی بر پروژه هستند و شما با ساختن پروژه های نوآورانه درست از خانه خود ، این مفهوم را می آموزید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه