انتخاب رنگ سازمانی و بروزرسانی وب سایت کاوز – اردیبهشت 1401

توسط | 18 اردیبهشت 1401 | وبلاگ | 0 دیدگاه

 

بعد از کش و قوس های فراوان سرانجام در اردیبهشت 1401 رنگ سازمانی کاوز به رنگ ارغوانی انتخاب و لوگوی جدید شرکت توسط مهندس محمد حسین وردی طراحی شد. تم وب سایت اصلی و مجله های کودک و نوجوان و مجله رباتیک و هوش مصنوعی نیز براساس رنگ بندی جدید بروزرسانی و بهینه سازی شد.

 

چرا ارغوانی

ارغوانی رنگی جذاب و چشمگیر است و هر کجا این رنگ را ببینیم توجه ما را به خود جلب می کند. رنگ ارغوانی در اصل از ترکیب رنگ های آبی و قرمز به دست می آید و در نتیجه ویژگی های هر دوی این رنگ ها را در خودش دارد. در ترکیب این دو رنگ هر چه رنگ آبی بیشتر باشد، رنگ حاصل شده به بنفش (Violet) و هرچه قرمز بیشتر باشد به ارغوانی (Purple) نزدیک تر است. ارغوانی از لحاظ شناخت رنگی مابین بنفش و زرشکی است ولی در چرخه رنگ بین آبی و قرمز قرار می گیرد و در پاسخ به ترکیب این رنگ چیست می توانیم بگوییم قرمز و آبی با درصد بیشتری از قرمز.
ارغوانی و بنفش در هر طیف رنگی که باشند خاص، اشرافی و باشکوهند. این رنگ یکی از رنگ های کمیاب در طبیعت است و گل درخت ارغوان یک نمونه نادر از حضور این رنگ در طبیعت است به همین خاطر رنگی غیرطبیعی یا مصنوعی تلقی می شود. در واقع اجداد و نیکان ما به جز مواردی انگشت شمار هیچ میوه، گل، پرنده یا در کل هیچ موجود زنده و طبیعی را به این رنگ ندیده بودند که البته تصور آن در دنیای امروز بسیار مشکل است. کد رنگ ارغوانی در سیستم های دیجیتال به قرار زیر است.

 

تاریخچه رنگ‌ ارغوانی

ارغوانی چه رنگی است؟ همانطور که گفتیم این رنگ به انگلیسی Purple نام دارد. این رنگ اولین بار در دوران ماقبل تاریخ ظاهر شد؛ زمانی که انسان ها از چوب منگنز و پودر هماتیت برای نقاشی از حیوانات و علایم دیگر بر دیوار غارهایی در فرانسه استفاده می کردند. همچنین رنگ ارغوانی را در حدود ۱۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از نوعی حلزون دریایی تولید کردند و طی مراحلی با این رنگ به دست آمده، پارچه رنگ کردند. این رنگ بنفش غنی چون در شهر تیرا (Tire) در امتداد ساحل فنیقیا (Phoenicia) که همان لبنان کنونی است تولید می شد، به بنفش تیریان معروف شد.
روند تهیه این رنگ طولانی، دشوار و پرهزینه بود، چرا که باید هزاران حلزون پیدا می کردند، پوسته های آنرا می شکستند و از حلزون ها برای تولید این رنگ استفاده می شد. به مرور زمان بنفش تیریان به رنگی مختص پادشاهان، اشراف، کاهنان و افراد بلند مرتبه در سراسر مدیترانه تبدیل شد. برای رنگ کردن یک شنل سلطنتی باید چند هزار صدف دریایی کشته می شد تا ۱/۵ گرم رنگ خالص به دست آید. به همین خاطر سال ها از ارغوانی تنها برای رنگ کردن لباس پادشاهان و خاندان سلطنتی استفاده می شد. البته امروزه با پیشرفت صنعت نساجی این رنگ به راحتی تولید انبوه می شود ولی به خاطر پیشینه قوی ارغوانی این رنگ همچنان خاص و متفاوت است.
در قرون وسطی هنرمندان اغلب با ترکیب کردن رنگ های قرمز و آبی، ارغوانی درست می کردند. داوینچی معتقد بود این رنگ قدرت تفکر انسان را تا ده برابر افزایش می دهد. خوب است قبل از پرداختن به طیف های رنگی ارغوانی به خاطراتمان از این رنگ جذاب رجوع کنیم.

 

مکمل رنگ ارغوانی چیست ؟

مکمل این رنگ، زرد است. همنشینی سبز ارغوانی هم یکی از متضادترین و چشمگیرترین ترکیب ها را می سازد.

 

رنگ ارغوانی به معنای خرد، شجاعت و معنویت است

ارغوانی ترکیبی از ‌آرامش بخشی و با ثبات آبی و رنگ قدرتمند و پرانرژی قرمز است. ارغوانی نشانه تغییر و تحول است و قدرتمندترین طول موج قابل مشاهده را در میان تمام رنگ های رنگین کمان دارد. این رنگ نماد قدرت، تحول و سلطنت است.

ارغوانی همچنین نشان‌دهنده حکمت و معنویت است. طبیعت نادر و اسرارآمیز آن احتمالاً باعث می‌شود که به ناشناخته، ماوراء طبیعی و الهی مرتبط به نظر برسد.

سایه های مختلف ارغوانی معانی معنوی متفاوتی دارند. به عنوان مثال، ارغوانی روشن با انرژی های عاشقانه و روشن همراه است در حالی که سایه های تیره تر می تواند نشان دهنده غم و اندوه و ناامیدی باشد. در برخی از نقاط اروپا رنگ ارغوانی با مرگ و سوگواری همراه است.

در ایالات متحده، قلب ارغوانی یکی از بالاترین افتخارات برای شجاعت در خدمت سربازی است. این جایزه که در ابتدا نشان شایستگی نظامی نام داشت، در سال 1782 توسط جورج واشنگتن ایجاد شد تا به سربازان برای اقدامات قابل ستایش اهدا شود. رنگ نشان دهنده شجاعت و شجاعت است.

 

روانشناسی و شخصیت شناسی رنگ ارغوانی

علاقه و تمایل افراد به رنگ های مختلف تا حدودی شخصیت و ویژگی های آن ها را نیز بازگو می کند. کسانی که به این رنگ علاقه زیادی دارند اغلب افرادی حساس، داسوز و حمایتگرند. این افراد همیشه برای کمک به دیگران پیش قدم هستند و البته به خاطر همین خصوصیت گاهی مورد سواستفاده افراد سودجو قرار می گیرند. اگر ارغوانی مورد علاقه شماست، احساسات عمیق و روحیه آزاد اندیشی دارید و اطرافیان مجذوب انرژی و ویژگی کاریزماتیک شما می شوند.
کسی که رنگ ارغوانی را در انتخاب لباس، دکوراسیون و زندگیش به کار می برد اغلب فردی درون گراست که حتی ممکن است خجالتی به نظر برسد در حالیکه اینطور نیست. این افراد خلاقند و به عملکرد فردی علاقمند هستند در عین حال ایده آل گرا هستند و از نگاه غریبه ترها کمی عجیب و غریب به نظر می آیند چرا که زمان زیادی را در دنیای خیالی خودشان سپری می کنند.
اگر ارغوانی رنگ محبوبتان است به بعد معنوی زندگی علاقمندید و عمیقا در جستجوی معنای زندگی هستید. با این حال اگر همواره این رنگ شما را احاطه کند عصبی و‌ بدخلق می شوید، پس برای ایجاد تعادل در زندگی این رنگ را با طیف های مناسب نظیر سرخابی تلفیق کنید. مسئولیت پذیری جزو ویژگی های علاقمندان به این رنگ نیست و کنار آمدن با مشکلات واقعی زندگی برایشان مشکل است. این افراد از دیگران تقلید نمی کنند و علاقه ندارند دیگران از آن ها تقلید کنند.
همچنین بلندپرواز و صلح طلبند و معمولا در جایگاه اجتماعی مناسبی هم قرار دارند.
اگر ارغوانی محبوب شماست حتما عاشق سفر و شناخت فرهنگ کشور های دیگر هستید. در عین حال کمی تکبر و خودمحوری در وجودتان هست، چندان وقت شناس نیستید و حل چند موضوع به صورت همزمان شما را گیج و مضطرب می سازد.
از لحاظ روانشناسی رنگ ها بر خلق و خو و حتی رفتار ما تاثیر زیادی دارند اما احساساتی که هر رنگ در ما ایجاد می کند بر اساس تجربه شخصی و فرهنگ‌ هر جامعه متفاوت است. در کل عمیق ترین نیاز افراد علاقمند به ارغوانی مراقبه، امنیت عاطفی و کمال گرایی در همه ابعاد زندگیست.

 

کلام آخر

شما چقدر به این رنگ علاقمندید؟ و چقدر این رنگ را وارد زندگیتان کرده اید؟ لطفا جهت بهبود هر چه بیشتر تجربه مشتری، نظراتارزشمند خودتان را در مورد این رنگ و انتخاب آن به عنوان رنگ سازمانی کاوز را با ما به اشتراک بگذارید. به امید فردایی روشن

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ بنویسید

4 + 5 =